Wzornictwo przemysłowe w praktyce. Proces projektowy krok po kroku
Porady
Proces projektowy w wyobrażeniu klienta przychodzącego po raz pierwszy do studia wzornictwa przemysłowego najczęściej ogranicza się do myśli o szkicach. Banki zdjęć na hasło projektant wyrzucają grafiki, w których zamyślona grupa twórców pochyla się nad kartką papieru czekając na inspiracje.
Postanowiliśmy obraz mitycznego „stockowego” designera w pracy skonfrontować z rzeczywistością. W oparciu o studium przypadku jednego z zakończonych projektów, pokażemy, że szkice to zaledwie początek.
ETAP 0. BRIEF I RESEARCH
Klient przyszedł z pomysłem elektronicznego stetoskopu, który miałby dawać rodzicom możliwość zbadania i analizowania pierwszych objawów chorobowych u dziecka bez konieczności udawania się do lekarza. Urządzenie miało komunikować się z aplikacją, która wysyłałaby informacje bezpośrednio do specjalisty w trakcie badania dokonywanego w warunkach domowych w celu zdalnej weryfikacji wyników i podjęcia decyzji czy niezbędna będzie wizyta w placówce medycznej.
Przed rozpoczęciem projektowania zebrane zostały informacje o problemach pojawiających się przy korzystaniu z tradycyjnych stetoskopów oraz skompletowane dane dotyczące elektroniki niezbędnej do poprawnego funkcjonowania urządzenia, które, zgodnie z założeniem, miałoby dokonywać pomiarów.
ETAP 1. PROJEKTOWANIE KONCEPCYJNE
Przeprowadzona analiza pomogła wskazać kierunki, zgodnie z którymi należało podążać w celu wyłonienia formy urządzenia – ergonomicznej i jednocześnie na tyle przyjaznej wizualnie, by nie wzbudzać obaw wśród małych pacjentów. Na potrzeby etapu 1 powstały szkice, które stanowiły materiał wyjściowy do pracy przy modelach 3D.
ETAP 2. DOPRACOWANIE FORMY PRODUKTU
Po przedstawieniu wstępnych koncepcji i wyborze jednej z nich przez klienta, nadszedł czas na część „iteracyjną” projektu czyli dopracowywanie formy wizualnej i funkcjonalnej stetoskopu. W wybranym kształcie, zgodnie z wymaganiami określonymi w briefie, zaplanowana została przestrzeń na wyświetlanie animacji mających wywołać zaciekawienie i pozytywne skojarzenia dziecka podczas badania.
ETAP 3. PROTOTYPOWANIE I WERYFIKACJA ZAŁOŻEŃ
Ostatecznie wybrany przez klienta wzór został doprowadzony do formy prototypu funkcjonalnego i sprawdzony pod kątem poprawności rozwiązań oraz bezpieczeństwa użytkowania.
ETAP 4. DOKUMENTACJA TECHNICZNA I PRAWA AUTORSKIE
Z myślą o przyszłej produkcji seryjnej przygotowana została dokumentacja techniczna oraz przekazane prawa autorskie do wybranego przez klienta wzoru.
Przykłady innych zakończonych projektów znajdują się tutaj.
Share
Od 2005 roku nieprzerwanie realizujemy projekty wzornicze dla firm z całego świata. To pozwoliło nam na zgromadzenie bezcennej wiedzy, którą dziś chętnie dzielimy się z Wami.
Kategorie
- Design (4)
- Ludzie (2)
- Porady (7)
- Trendy (3)
- Wydarzenia (5)