Kapsuły, do niedawna kojarzące się z filmami science fiction, dziś stanowią element przestrzeni publicznej i coraz mniej dziwi ich obecność w codziennym otoczeniu. Rosnące zainteresowanie tematem stwarza projektantom niepowtarzalną szansę wypełnienia niszy i przemycenia do nowo powstającego świata kapsuł, własnych, niekonwencjonalnych pomysłów.

 

Drzemka zamiast piłkarzyków

Coraz więcej firm idzie w ślady Google’a, Facebooka czy UBER-a i oprócz klasycznych chillout roomów, wyposażonych w kolorowe sofy, konsolę do gry i piłkarzyki, proponuje swoim pracownikom alternatywę w postaci kapsuł do spania, w których, w trakcie pracy można uciąć sobie drzemkę. Tym samym, sen w godzinach pracy przestał być tematem tabu i spędzanie przerwy w taki sposób już niemal nikogo nie dziwi. Kapsuła, której konstrukcja pozwala na przyjęcie wygodnej, leżącej pozycji, odcięcie się od źródeł dźwięku z zewnątrz oraz światła, nastawienie relaksacyjnej muzyki, a nawet zaprogramowanie budzenia sprawia, że pracownik może poczuć się jak we własnej sypialni i efektywnie zregenerować w ciągu dnia, jednocześnie nie wychodząc z biura.

 

Fot. metronaps.com
Fot. podstyle.com.au
Fot. Pinterest

 

Z akwarium do pudełka

Kapsuły do snu to dopiero początek. Trend w najbliższych latach z pewnością będzie ewoluował, a rynek nasycał nowymi zastosowaniami „pudełkowych rozwiązań”. W wielu przestrzeniach już widać jak futurystyczne pomieszczenia zastępują klasycznie rozumiane biura oraz salki, w których zazwyczaj odbywają się spotkania z klientami czy poranne odprawy zespołu. Jak się okazuje, im bardziej oryginalnie, tym lepiej. Nietypowe rozwiązania zastępujące klasyczne open space’y czy „akwaria” przyciągają osoby, które cenią kreatywne środowisko pracy i dają firmom przewagę nad konkurencją w pościgu za pracownikiem.

 

Fot. officedesigngallery.com
Fot. offiscape.com.au
Fot. Pinterest

 

Widok z okna nabiera nowego znaczenia

Moda na kapsuły zawitała również do outdoor’u.  Coraz więcej tego typu rozwiązań spotyka się w parkach, na miejskich skwerach oraz terenach zielonych, przynależnych do okolicznych biurowców. Możliwość przeniesienia się z klasycznie rozumianego biura do pomieszczenia usytuowanego na zewnątrz budynku otwiera nowy rozdział w kulturze pracy, gdzie „przestrzeń służbowa” wchodzi do miejsc kojarzących się z relaksem i spędzaniem wolnego czasu.

 

Fot. trendir.com
Fot. neste.com
Fot. trendir.com

 

Komfortowa poczekalnia

Czasy, kiedy poczekalnie lotnisk czy dworców kolejowych wyposażone były zaledwie w niewygodne, plastikowe krzesła, przechodzą do historii. Przestrzenie te dostosowywane są do potrzeb pasażerów i wypełniane miniaturowymi pomieszczeniami na wzór kompaktowych chillout room’ów, w których można wypocząć, przespać się czy pooglądać telewizję. Mając do dyspozycji takie rozwiązania, planowanie wielogodzinnej podróży z przesiadkami staje się przyjemnością. Poszukujących relaksu i wytchnienia nie odstrasza nawet to, że korzystanie z udogodnień nie zostało uwzględnione w cenie biletu.

 

Fot. spinoff.com
Lotnisko w Hanoi, fot. agoda.com
Projekt kapsuły wykonany przez Mindsailors
Projekt kapsuły wykonany przez Mindsailors
Projekt kapsuły wykonany przez Mindsailors

 

Kapsuły odmieniają świat, jaki znamy. Są mobilne, kompaktowe i nowoczesne. Archetypowo odpowiadają na ludzką potrzebę posiadania schronienia, dają poczucie bezpieczeństwa, a kiedy trzeba – możliwość izolacji.  Ich obecność wyznacza nowe standardy w miejscach pracy, stwarza przyjazne środowisko w przestrzeniach, kojarzących się dotąd z niewygodą, skutecznie walczy z architektoniczną nudą. Dla projektantów kapsułowy boom to olbrzymia szansa na wykorzystanie potencjału i wyznaczenie standardów w nowo powstającym obszarze, w którym design może mieć naprawdę dużo do powiedzenia.