W pierwszym artykule z tej serii opisaliśmy początki – spotkanie z klientem, ustalenie założeń projektu, dojście do momentu briefu i przypieczętowanie współpracy. W  tym odcinku natomiast opowiemy o tym jak przebiegała jedna z części etapu koncepcyjnego, związana z zaprojektowaniem blatu nowej linii desek LONGWAVE.

 

Mood board czyli przegląd inspiracji

 

Wśród załączników do briefu projektowego Tomka znalazła się obszerna galeria inspiracji, prezentująca jego oczekiwania w kwestii części wizualnej nowego produktu. Zebraliśmy to w całość, tworząc tablicę będącą kolażem obrazów z Pinteresta, wyników wyszukiwania z Google grafika i wizualizacji ofert sklepów ze sprzętem do surfowania.

 

Mood board – zbiór obrazów, materiałów graficznych, szkiców, próbek wzorów i materiałów, mający na celu oddanie klimatu opracowywanego projektu

Wśród zebranych inspiracji, oprócz klasycznych deskorolek znalazły się m. in. projekty istniejących desek surfingowych, stateczniki oraz antypoślizgowe pady o rozmaitych wzorach i kolorach. Mając punkt wyjścia w postaci mood board’u, mogliśmy rozpocząć prace nad pierwszym oficjalnym etapem w projekcie czyli  tworzeniem wizualizacji nowych produktów.

 

Na początek szkice 

 

Do prac nad koncepcjami wstępnymi zaangażowaliśmy kilku projektantów, którzy wcześniej zapoznali się z założeniami briefu oraz oczekiwaniami klienta.  Dlaczego wybraliśmy taką metodę pracy przy tym projekcie?

Przystępując do projektowania stawiamy się zarówno w roli klienta – traktując przedsięwzięcie jak własne, jak i docelowego odbiorcy – zastanawiając się czy nasza idea idzie w parze z chęcią nabycia powstającego produktu. Nasze doświadczenie pokazuje, że koncept, który jest w głowie klienta warto konfrontować z pomysłami innych. Takie podejście wnosi sporo świeżego powietrza do projektu i w efekcie prowadzi do nowych rozwiązań, często wcześniej nie branych w ogóle pod uwagę.

Mikołaj Wiewióra, projektant wzornictwa przemysłowego w Mindsailors

 

Dzięki tej metodzie udało się uzyskać różne interpretacje wizualne desek, które trafiły do klienta w formie szkiców.

 

 

Tomek już na pierwszym spotkaniu sygnalizował, że zależy mu na minimalistycznym wyglądzie, a unikatową propozycją sprzedaży dla nowych produktów, oprócz autorskiego systemu trucków, powinny być elementy wyróżniające linię LONGWAVE na tle oferty innych producentów. Tym samym odrzucone zostały propozycje wzorów w krzykliwych i intensywnych kolorach, na rzecz stonowanego, mocnego, ale nienachalnego designu, skoncentrowanego na detalach i uwydatnieniu uroku naturalnego drewna bambusowego. Po otrzymaniu pierwszego feedbacku, mogliśmy przejść do kolejnego etapu w ramach fazy koncepcyjnej czyli modelowania 3D.

Modelowanie 3D – proces tworzenia oraz modyfikacji obiektów trójwymiarowych za pomocą programu komputerowego typu CAD.

Rendery czyli realistyczne wizualizacje 3D

 

Szkice są etapem pośrednim w procesie projektowania koncepcyjnego. Mając wstępny zarys tego jak ma wyglądać produkt, przystąpiliśmy do prac nad tworzeniem modeli 3D, których celem było w realistyczny sposób odzwierciedlać wygląd przyszłych desek.

Skoncentrowaliśmy się na wytycznych w kwestii minimalnej liczby elementów ozdobnych i grze detali. Projekt zakładał wykorzystanie drewna bambusowego, które oprócz tego, że jest materiałem ekologicznym, posiada bardzo dobrą sprężystość, co korzystnie wpływa na prowadzenie deski.

 

 

W efekcie powstały 3 linie wizualne różniące się fakturą padów (część, na której stawia się stopy w trakcie jazdy)

 

 

Skupiliśmy się również na charakterystycznym wykończeniu krawędzi desek, które oprócz walorów estetycznych miały pełnić funkcję użytkową – dobrze leżąc w dłoni, zwiększając komfort noszenia. Zaproponowaliśmy dwa rodzaje krawędzi, różniące się kształtem profilu.

 

 

Nowa linia desek LONGWAVE powstawała z myślą o wykorzystaniu eko materiałów. Rekomendacją było zastosowanie wspomnianego wcześniej drewna bambusowego, które Tomek wykorzystywał do wytwarzania dotychczasowych blatów. Wdrożenie produkcji dwóch rodzajów desek – jednej o  długości 140 cm i drugiej 100-centmetrowej spowodowałoby znaczącą redukcję odpadu.

Postanowiliśmy pójść w tym kierunku i zaprojektowaliśmy również wzór krótszej deski w ramach tej samej linii produktowej.

 

ZERO WASTE – styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. To cel etyczny, ekonomiczny i wizjonerski, który pomaga ludziom naśladować zrównoważone naturalne cykle, w których wszystkie odrzucane materiały mają stać się zasobami. (Wikipedia)                                                                                                                                                                                                                     

Tomek zdecydował się na jeden z zaproponowanych wzorów, którego celowo jeszcze tutaj nie pokazujemy. Jego wybór poznacie dopiero w kolejnych odcinkach  tego cyklu. Sledźcie dalsze losy naszego projektu! 🙂